14.8.2021 Ekonomika 0

Chcete začít bydlet? Postavit nebo koupit dům či byt? V dnešní době asi nikdo nepředpokládá, že byste za dům zaplatili hotově, hlavně při dnešních cenách nemovitostí. Takže se musíte obrnit trpělivostí a vydat se na internet, který je k prasknutí nacpaný nabídkami NEJVÝHODNĚJŠÍCH a nejlevnějších hypoték na trhu a jedna nabídka je samozřejmě lepší než ta druhá. Je nutné si uvědomit, že hypotéka s sebou nese závazek třeba na 30 let, kdy se zavazujete ke splácení. Proto byste měli být více než obezřetní při svém výběru a opravdu si dát čas a úsilí nejlepší hypotéku najít. Protože nejlevnější neznamená nejlepší. Je tu spousta proměnných, na které si dát při výběru pozor a které nemusíte ani hned vidět.

papers

Dávejte si pozor na úrokové sazby. Vždy v nabídkách bank najdete tu nejnižší možnou, kterou je banka schopna poskytnout. Což ale rozhodně neznamená, že se vztahuje na každou hypotéku a každého klienta. I tady je množství faktorů, které úrokovou sazbu ovlivňují. Jsou to například bonita, doba splatnosti, účel úvěru, fixní doba atd.

Kdy můžeme narazit na nejnižší úrokovou sazbu? Je to v době, když ekonomika roste a státu se daří, což znamená, že hypotéky zlevňují a banky nabízejí lepší sazby.

house key

Dalším faktorem, na který si dát pozor je takzvané RPSN. Jsou to peníze, které tak jako tak musíte společně s vyřizováním hypotéky zaplatit. O některých se dozvíte okamžitě, jiné budete muset dohledávat, abyste potom nebyli překvapení. Mezi ty nejčastější poplatky zahrnujeme ten za schválení úvěru, za vedení úvěrového účtu, čerpání úvěru, pojištění schopnosti splácet atd. RPSN nám tedy říká, o kolik na hypotéce každý rok přeplatíme. Banky mají ze zákona danou povinnost hodnoty RPSN u nabízených hypoték uvádět. Obecně platí pravidlo, že čím menší je rozdíl mezi úrokovou sazbou a RPSN, tím je hypotéka pro klienta výhodnější.