31.7.2017 Hobby 0

První kroky výroby rozpustné kávy jsou stejné, jako u té, která po sobě v hrnečku zanechává lógr. Pak jsou ale čerstvě pražená kávová zrna nahrubo namleta a pod velkým tlakem louhována v horké vodě. Asi jako byste si dělali obrovský kotel kávy. Akorát že výsledný koncentrát je, díky odpařování vody, velmi hustý. Na výrobu jednoho kilogramu rozpustné kávy také padne mnohem více kávových zrn než při výrobě mleté kávy.

kafe

Sušení sprejováním

Do horní části velké nádoby (věže) je dodáván kávový koncentrát a je v drobných kapičkách rozprašován směrem dolů. Proti nim je naopak hnán horký vzduch, čímž dochází k odpařování vody, a tedy sušení kávy, která se hromadí na dně věže.

Sušení vymrazováním

Při této metodě je kávový koncentrát zmražen na teplotu až – 45 °C a následně rozdrcen na jemné destičky. Díky sublimaci ve vakuových komorách pak mohou být led a voda extrahovány a zůstává jen rozpustná káva.
Tato metoda zpracování trvá déle než sušení sprayováním (rozprašováním) a vyjde výrobce podstatně dráž. Ale káva si uchová lepší chuťové a aromatické vlastnosti.

Co když není rozpustná káva v prášku, ale v granulkách připomínajících na hrubo namletou kávu? Je to díky spojení kávového prášku do takzvaných aglomerátů. Usušená káva je odměřena do rotujícího šikmého válce a zvlhčena. K tomu bývá použit buď poprašek vody, nebo kávový olej. Právě díky nim se částečky začnou spojovat, až vznikne jejich požadovaná velikost. Pak se jen odkutálejí z válce.

káva

Aby voněla…

Aromatizování se často provádí i u mletých káv, ale u těch instantních bývá umělé „ovonění“ nezbytné. Bez něho by totiž typickou kávovou vůni připomínala jen stěží. 

hrnek

Na co si dát pozor

Ne vše, co se tváří jako rozpustná káva, jí opravdu je. Některé výrobky jsou „nastavovány“ obilovinami, práškem z mletých fíků nebo cikorkou. Zda si neodnášíte domů něco takového, byste měli zjistit snadno. Výrobci těchto mixů mají povinnost uvádět na obalech, že jde o směs kávového a kávovinového extraktu.

Summary
Výroba rozpuštěných kávových zrn
Share