14.8.2021 Služby 0

Asi není třeba říkat, že v dnešní době je hitem štíhlá postava. Avšak je pravdou, že mnoho lidí má problém poznat, zda jejich současná váha odpovídá jejich výšce a tělesnému typu, případně kolik by měli ubrat nebo naopak přibrat, aby dosáhli ideálního stavu.

Je samozřejmě pravdou, že ze zdravotního hlediska je dobré být štíhlý. Zlepšuje se tím nejen naše fyzická kondice, ale zároveň tak pomáháme předcházet nejrůznějším zdravotním problémům, jako je cukrovka či infarkt.

bmi1

Jak ale zjistit, zda máme ideální váhu? Nejjistější možností je samozřejmě návštěva lékaře, nejlépe specialisty. Avšak to se rozhodně každému nechce, navíc si mnoho lidí myslí, že by to bylo zbytečné. Chtějí tedy nějaký způsob, který mohou praktikovat doma.

Jednou z nejběžnějších metod je zde výpočet BMI vzorec https://www.bmikalkulacka.cz/, tedy body mass index. Jednoduše řečeno, jde o poměr naší výšky a váhy. To většina lidí považuje za ideální, a proto se snaží dosáhnout co nejlepší hodnoty. Avšak ačkoliv nám tento index může hodně prozradit, rozhodně bychom se jím neměli otrocky řídit. Má totiž také své mouchy.

bmi2

V první řadě nebere, a ani nemůže brát, v úvahu náš celkový zdravotní stav. Ten totiž může také hrát velkou roli v tom, jaká je naše ideální váha. Proto, pokud trpíte nějakými zdravotními obtížemi, je dobré prokonzultovat případnou dietu s vaším lékařem. Možná vám totiž řekne, že vzhledem k vašemu stavu je vaše hmotnost v pořádku.

Další veličinou, která se zde opomíjí, je věk. Ten je důležitější, než by se mohlo zdát. Mění se totiž hustota kostí, ale i celkový tělesný typ, a k tomu je potřeba přihlédnout.

A v neposlední řadě je to tělesný typ, konkrétně poměr celkové svalové hmoty a tuku, ale také postava jako taková. I to zde totiž hraje roli.

Je tedy vidět, že ačkoliv nám může tento vzorec dát určité vodítko, rozhodně bychom se neměli řídit pouze jím. Nemuselo by to totiž dopadnout úplně nejlépe.