22.10.2021 Nákupy 0


Na zahradách u mnoha domů, ale i na veřejných místech, často najdeme kamennou dlažbu. A není divu, v naprosté většině případů má nejlepší poměr ceny, životnosti a nákladů na údržbu. Ovšem zdaleka ne všechny typy těchto dlažeb jsou stejné.

V první řadě záleží na materiálu. Koneckonců právě ten jí z největší části dodává požadované vlastnosti. I proto je často zmiňován například v inzerátech na prodej domu. Například může být uvedeno, že má venkovní dlažba přírodní kámen. Co to ale znamená?

klasická kamenná dlažba

Naprostá většina z nás si pod tímto názvem představí klasické kameny, které najdeme kdekoliv po cestě. Evokuje to v nás představu, že je zkrátka někdo sesbíral a položil tak, aby z nich vznikla cesta. To však není úplná pravda.

Ve skutečnosti je to poněkud jinak. Ano, tyto kameny byly nalezeny v přírodě, avšak zde se nejedná o klasický sběr, nýbrž o dolování v kamenolomech. Tím se zajišťuje, že se bude jednat pouze o jeden určitý typ, a nebude například jeden díl z žuly a další z pískovce. Díky tomu má celá cesta jednotné vlastnosti.

různobarevné kamenné dlaždice

Ovšem to, že jsou stejného druhu, nestačí. Po vydolování jsou totiž ještě upravovány. Především jsou vyčištěny, ořezány a nabroušeny do požadovaného tvaru. Díky tomu získáme dlaždice, ze kterých je možné snadno vytvarovat cestu, po které se bude dobře chodit a která také bude dobře vypadat.

Samozřejmě je možné je ještě vyleštit a dodat jim tak vysoký lesk, avšak to se dělá jen málokdy. Je totiž nutné počítat s tím, že po nich budou lidé šlapat s botami, na kterých ulpívá prach a špína z ulice. Je tedy nutné, aby na nich byly nečistoty vidět co nejméně.

Je samozřejmě jasné, že zdaleka ne každý druh kamene se na tuto funkci hodí. Proto, pokud je vybíráme, se musíme rozmyslet, co přesně do toho budeme požadovat, a najít takovou, která dané předpoklady splňuje. Jen tak budeme spokojení.