29.4.2023 Internet 0

Zloději číhají všude kolem nás. Vyčkávají, až se jim naskytne vhodná příležitost, nebo se i sami snaží, aby se taková příležitost naskytla a oni si přilepšili na cizí úkor. Sami určitě víte nebo si alespoň dokážete představit, jak to chodí.
Zloděj může číhat prakticky na každém rohu. A to nejenom na rohu skutečném, ale i na tom virtuálním. Tedy na internetu.
phishing
A protože pokrok nezastavíte, uchylují se zloději ke stále dokonalejším praktikám. Jistě, i dnes existují ti staromódní, jenže ti už nevydělávají ani zdaleka tolik, jako ti z virtuálního prostředí. A nemají to ani tak snadné.
Vezměte si namátkou několik příkladů. Někdy se k nám (prý především k důvěřivým seniorům) někdo vetře a vydává se dejme tomu za kontrolora od plynáren, vodáren a podobných firem. Prohlásí třeba, že nese přeplatek, a zatímco oběť hledá drobné nazpět nebo nějaký ten dokument, přijde o to, co má doma.
Jindy se zase objeví u dveří jiný „zástupce“ a než se důvěřivec naděje, podepíše nevýhodnou smlouvu s jiným dodavatelem energie nebo mobilním operátorem, s jinou zdravotní pojišťovnou a podobně. A onen lump má rázem vyděláno na provizi za onen v podstatě krajně nevýhodný kšeft.
Pak může přijít i někdo s báchorkou o tom, že je někdo nám blízký v nesnázích a potřeboval by okamžitou finanční pomoc. A onen „dobroděj“ mu má ty peníze přinést. A jak je známo, odnese si je, ale už je nepředá. Protože ani není důvod, když náš bližní o takovou pomoc nikdy nežádal a nejednou ani neexistuje.
Tak činí zloději obyčejní, tak jaksi „zaostávající“. A tudíž riskující, že budou lehce odhaleni.
Na rozdíl od jejich internetových kolegů, kteří jsou daleko hůře dohledatelní a leckdy i nedosažitelní. A kteří činí vlastně totéž, jen modernějšími metodami.
lupič v tabletu
Kolikrát jenom třeba někomu přijde přes Facebook žádost o pomoc od přítele nebo příbuzného! A poté, co jsou peníze poslány, se ukáže, že jde o někoho, kdo se jako dotyčný žadatel sice tváří, ale ve skutečnosti si na něj jen zahrál a podvodem tak z hlupáka vymámil peníze!
Kolikrát někdo kvůli klamavému obsahu e-mailu vyplní formulář a tím se nevědomky zaváže k něčemu nepříjemnému. Nebo tam dokonce zadá kromě svých osobních údajů i číslo kreditní karty a pak se nestačí divit nad výpisem z účtu.
Kolikrát na internetu někdo podniká relativně podobně, tedy „rybaří“! Říká se tomu phishing a onen kdosi jen hodí virtuální udičku a čeká, kdo se chytí. A určitě se chytí, protože jinak by tento druh kriminality neexistoval.
A zkuste si někoho takového chytat! Pro laika je to nemožné, i pro odborníky to může být nerozlousknutelný oříšek.
Prostě se dnes krade postaru i moderně. A na každého zloděje bychom si měli dát pozor. Protože je docela jedno, sahá-li nám do kapsy bezprostředně nebo virtuálně. Konec je vždy stejný.