16.5.2021 Služby 0

Díky tomu, že je v dnešní době rozvinuto tolik odvětví, jaké si ani neumíme představit, je i studium cizinců v ČR možné. Jedná se zejména o dlouhodobý pobyt za účelem studia, který si zahraniční studenti vybírají nejvíce. Je s ním spojeno pár věcí, o kterých bychom měli vědět, než něco takového budeme podnikat.
My se dnes spolu podíváme na to, jaké jsou možnosti, co musí potenciální student splňovat a také na to, jaké by měl mít povolení k pobytu. Tak co, připraveni? Jdeme na to!

Možnosti studia cizinců v ČR

Česká republika je každým rokem více oblíbená mezi zahraničními studenty. Dokáže nabídnout totiž nespočet vysokých škol různého zaměření. Zahraniční studenti si vybírají pro studium Českou republiku hlavně z toho důvodu, že univerzity zde mají dlouhou tradici.
Česká republika disponuje i tím, že školy zde nabízejí specifické obory studia, narozdíl třeba v Anglii mají vysoké školy bez nějakého specifického oboru a zaměření. Pokud se bude chtít zahraniční student přihlásit na vysokou školu do České republiky, podmínkou je mít ukončené středoškolské vzdělání s maturitou.

Obrázek15

Kolik vlastně vůbec stojí studium cizinců v ČR?

Studium cizinců v ČR je plně hrazeno státem, pokud student studuje na veřejné univerzitě. Podmínkou je, že musí student musí být mladší než 26 let. Pokud je starší 26 let, musí platit různě vysoké školné, které je každou univerzitou určené jinak.

Studentské vízum pro pobyt v ČR

Zde záleží především na tom, jak dlouho zde budete studovat. Některé země to mají udělané tak, že s Českou republikou mají sjednaný bezvízový či usnadněný vstup na toto území.
Pokud ale studentské vízum budete skutečně potřebovat, budete si ho muset vyjednat s Českou univerzitou o přijetí ke studiu a potvrzení ubytování.

Zdravotní pojištění

Toto je jedna z věcí, která zde také hraje velkou roli. Je nutné si zajistit zdravotní pojištění pro cizince, protože v České republice je to udělané tak, že zde musíte být po celou dobu pobytu zdravotně pojištěni.

A co všechno potřebujeme k přihlášení na českou školu?

  1. kopie středoškolského vysvědčení
  2. administrativní poplatek
  3. přihlášku
  4. konkrétní dokumenty, které si univerzita uvede (může jít o životopis, ústní pohovor,…)

Na českých vysokých školách funguje i takzvaný přípravný rok studia pro cizince. Nemusíte se tedy bát toho, že neumíte jazyk a jste ztraceni. Během tohoto přípravného roku se budete učit český jazyk, do kterého spadá konverzace, slovní zásoba a gramatika. Budete se bavit i o české historii, tím poznáte českou kulturu.

Obrázek25

Ubytování pro studenty

Každý zahraniční student má nárok na ubytování na koleji, kterou škola vlastní. cena takového pokoje se pohybuje okolo 3 – 5 tisíc Kč za měsíc. Nemusíte si tedy dělat starosti s dlouhým hledáním nějakého bytu.
Pokud budete mít o takové studium zájem, není problém si domluvit s ředitelem či zástupcem školy konzultaci, který vám určitě rád se vším poradí.